Uçak Mühendisliği

Uçak mühendisliği, hava ile etkileşimde bulunan taşıt, hareketsiz nesne ve cihazların tasarlanması, geliştirilmesi, üretilmesi, test edilmesi, bakım/onarım işlemlerinin yapılması ve tüm bu süreçlerin yönetilmesiyle ilgilenen mühendislik dalıdır. Bu mühendislik dalının ilgi alanına,

1.uçaklar : uçak, helikopter, savaş uçağı, yolcu uçağı, uzaktan kumandalı (U/K) uçaklar, U/K helikopterler vb.

2. deniz ve rüzgar taşıtları/araçları: gemi, denizaltı, torpido, yelkenli, paraşüt, rüzgâr gülü, rüzgâr türbini vb.

3. balistik cisimler: top, mermi, gülle, cirit, golf topu, fırlatmalı diğer spor dalları, göktaşı vb.

4. kontrollü uçan cisimler: roket, füze, uzay mekiği vb.

5. etrafından kuvvetli hava akımı geçen binalar: gökdelen, asma köprü vb. gibi ürünlerin ve bu ürünlerle ilgili aerodinamik, yapı, motor, kontrol dizgelerinin tasarım, geliştirme ve inceleme (analiz) çalışmaları girer.

Üniversitemizde uçak mühendisliği Ulaştırma Fakültesi çatısı altında eğitim vermekte olup ingilizce eğitim seçeneği mevcuttur.

Üniversitemiz ve Alman - Lufthansa Technik arasındaki işbirliği ile öğrencilerimiz stajlarını Lufthansa Technik Sofya'da yapma olanağı bulmaktadırlar.

 

Neden Sofya Teknik Üniversitesi?

Bulgaristan’ın köklü ve saygın üniversitelerinin diplomaları Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) tarafında denk olarak kabul edilmektedir.

Bulgaristan üniversitelerindeki tüm eğitim görevlileri uluslararası eğitim kurumlarının üyeleridirler.

Üniversiteler kalite güvence ve denetleme prosedürü uygular. Son icat edilen bilimsel buluşların, gelişmiş bilginin ve teknolojilerden faydalanarak becerinizi ve yetenekliklerinizi geliştirelebilirsiniz.

Üniversitelerde görev yapan eğitmen-bilim adamları aynı zamanda kendi branşların’da uluslararası planda önde gelen bilim adamlarıdırlar.

AB standartlarının ve kültürlerinin karşılıklı öğrenilmesinden dolayı Bulgaristan üniversitelerinden alınan diplomaların dünya çapında tanınmasına bağlı olarak bu okullardan mezun olan yabancı öğrencilerin başarılı ve saygın bir kariyere sahip olma imkanı vardır.

Bulgaristan üniversiteleri, üniversiteler arası öğrenci transferine olanak sağlayan Avrupa Kredi Transfer Sistemleri’ne (ECTS) dahildir.